Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Niech polskie korzenie wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi, wśród których żyjecie, i na chwałę Ojczyzny – napisał Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński w Słowie skierowanym do rodaków z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Z okazji obchodzonego od 2002 roku Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zapewnił rodaków żyjących poza Ojczyzną o swojej modlitwie i jedności z nimi oraz życzył, aby polskie pochodzenie cechowały szlachetność i dobro. „W tym dniu o godzinie 12.00 w kaplicy Jasnogórskiej przed Obliczem Królowej Polski będę celebrował Eucharystię w Waszej intencji. Niech polskie korzenie, które wydały kochanego na całym świecie Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz z Bożej Opatrzności przypomniały światu o miłosierdziu i solidarności, w was też wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi, wśród których żyjecie i na chwałę Matki Naszej – Kochanej Ojczyzny – Polski” – napisał bp Turzyński.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej nawiązał również do trwającej w Ukrainie wojny. Prosił, aby nie ustawała modlitwa o zakończenie walk oraz w intencji wszystkich, którzy doświadczają ich okrucieństwa.

W Słowie skierowanym do Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju bp Turzyński zaakcentował także rolę kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich liderów, którzy poza Ojczyzną „z miłością utwierdzają wiarę i polską tożsamość”, życząc im obfitości łask i umocnienia.

Transmisja Mszy św., którą w intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju bp Piotr Turzyński odprawi we wtorek, 2 maja o godz. 12.00, w kaplicy Jasnogórskiej, będzie dostępna na kanale YouTube: Jasna Góra – transmisja na żywo.

BP KEP

Oto pełny tekst Słowa bp. Piotra Turzyńskiego:

SŁOWO BISKUPA PIOTRA TURZYŃSKIEGO
DELEGATA KEP DS. DUSZPASTERSTWA EMIGRACJI POLSKIEJ
DO POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ
 
Kochani Rodacy żyjący poza granicami Ojczyzny!
Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za granicą pragnę zapewnić Was o jedności i modlitwie. W tym dniu o godzinie 12.00 w kaplicy Jasnogórskiej przed Obliczem Królowej Polski będę celebrował Eucharystię w Waszej intencji. Niech polskie korzenie, które wydały kochanego na całym świecie Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz z Bożej Opatrzności przypomniały światu o miłosierdziu i solidarności, w was też wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi wśród których żyjecie i na chwałę Matki Naszej – Kochanej Ojczyzny – Polski.
Szczególną modlitwę wznieśmy wspólnie za tych, którzy na Ukrainie doświadczają okrucieństwa wojny i prośmy usilnie o zakończenie tego barbarzyństwa.
Dobry Bóg niech obficie darzy łaskami i umacnia tych, którzy z miłością utwierdzają w was wiarę i polską tożsamość, myślę tu o kapłanach, siostrach zakonnych i świeckich liderach. Niech Was wszystkich otacza swoją Opieką Jasnogórska Pani, Królowa Polski, której oddamy hołd w dniu 3 maja.
Z błogosławieństwem
Bp Piotr Turzyński

Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku 2023

W dniach od 15 do 17 września br. w Gdańsku odbędzie się Światowy Kongres Rodzin Polonijnych organizowany przez Polonijną Radę Rodziny. Będzie to wielkie i ważne wydarzenie promujące piękną, chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny.

.

.

W czasie Kongresu przez wykłady i warsztaty podejmowane będą zagadnienia budowania relacji małżeńskich i rodzinnych, duchowości małżeńskiej, wychowania dzieci i kryzysów małżeńskich.

Równocześnie będzie to okazja by w duchu ewangelizacyjnym pokazać, że jest wiele rodzin polonijnych starających się żyć według wartości. 

W ostatnim dniu Kongresu zaplanowane jest Święto Rodziny połączone z koncertami, pielgrzymką, piknikiem, a dla chętnych – zwiedzaniem Gdańska i okolic.

Pragnieniem moim i Polonijnej Rady Rodziny – mówi, bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej – jest, aby w Kongresie uczestniczyli przedstawiciele Polonii ze wszystkich krajów, gdzie są nasi rodacy.

Zapraszamy na stronę www.kongresrodzinpolonijnych.pl i prosimy o umieszczenia informacji o Kongresie na stronach internetowych i w mediach społecznościowych oraz przesłanie tych informacji do wszystkich Parafii, organizacji polonijnych i mediów polonijnych.

Zespół przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej: Polonia potrzebuje kapłanów

Naszą największą troską jest ta o kapłanów i siostry zakonne do posługi poza granicami kraju – powiedział bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W piątek 10 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie członków i konsultorów Zespołu działającego przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 

Jak podkreślił bp Piotr Turzyński, spotkanie było okazją m.in. do podsumowania aktywności, jakie podejmowano w minionym roku. „Zdaliśmy relacje z działalności prowadzonej w ostatnim czasie. Opowiedziałem, o problemach, które poznałem w trakcie moich spotkań i podróży, ale i o radościach, o pracy księży i sióstr zakonnych. Podobnie księża rektorzy z Anglii, Niemiec czy Francji relacjonowali, czym żyje Polonia” – mówił bp Turzyński.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej powiedział także o najważniejszym z problemów, z jakim zmaga się obecnie zagraniczne duszpasterstwo. „Zasadniczą i największą naszą troską jest ta o kapłanów, do posługi za granicą. Chcielibyśmy, żeby Polonia była traktowana, jak integralna część Kościoła w Polsce. Potrzeba troski o to, żeby również tam byli kapłani i siostry zakonne, którzy będą pomagać Polakom zachować wiarę i być przy Panu Bogu” – powiedział bp Turzyński.

Przewodniczący zespołu podkreślił także ogromną wartość wspólnych, regularnych spotkań, które pozwalają lepiej poznać potrzeby i problemy Polonii. „Widzimy, że zmniejszyła się liczna Polaków poza granicami kraju, ale duszpasterstwo jest bardzo różnorodne i myślę, że te pięknie żyjące parafie polonijne mogą być inspiracją dla duszpasterstwa w Polsce” – dodał Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Biskup Piotr Turzyński podkreślił również, że wśród inicjatyw planowanych na ten rok, na szczególną uwagę zasługują dwa wydarzenia: wyjazd polsko-polonijnych delegacji na ŚDM w Lizbonie oraz organizowany we wrześniu Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku.

BP KEP

Życzenia Bożo-narodzeniowe

Kochani Rodacy!

Przyjmijcie serdeczne życzenia, aby Święta Bożego Narodzenia pozwoliły Wam na nowo odkryć Bożą miłość i własną godność. Niech przez obecność Chrystusa w sakramentach świętych i przez wzajemną życzliwość w czasie świątecznych spotkań, Bóg pozwoli Wam odczuć swoją bliskość. A Święta Rodzina niech modeluje rodzinne relacje, byście mogli zasmakować głębokiego szczęścia i wewnętrznego pokoju.

Z błogosławieństwem

Bp Piotr Turzyński

Delegat KEP ds. duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Nowy Delegat Konferencji Episkopatu Polski dla Polonii

W dniu 14 marca br. podczas obrad 391. Zebrania Plenarnego KEP bp Piotr Turzyński został wybrany nowym Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. “Jednym z ważniejszych zdań Polonii na świecie jest dawanie świadectwa wiary, dzięki któremu inni ludzie, pośród których mieszkają i pracują, będą mieli szansę spotkać w swoim życiu Chrystusa – powiedział bp Piotr Turzyński. Nowy Delegat KEP zastąpił na tym stanowisku bpa Wiesława Lechowicza, który został mianowany ordynariuszem polowym Wojska Polskiego.

Biskup Piotr Turzyński urodził się 28 września 1964 w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1988 roku. 17 stycznia 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie otrzymał 28 lutego 2015 r. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matka – Matka Kościoła).

.

Studiował patrologię w Rzymie. W 1996 roku otrzymał doktorat nauk teologicznych, a habilitował się w 2014 r. W latach 1995-2006 był ojcem duchownym w radomskim seminarium duchownym, a następnie jego wicerektorem i wykładowcą patrologii. Był dyrektorem diecezjalnej rady ds. stałej formacji kapłanów oraz dyrektorem diecezjalnej rady ds. życia konsekrowanego. W 2008 r. objął funkcję przewodniczącego synodalnej komisji ds. kultury, mediów i nowej ewangelizacji. Jest inicjatorem stowarzyszenia „Młyńska. Verum, Bonum, Pulchrum”, organizującego radomskie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.

W gremiach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem (z wyboru) Rady Stałej KEP (od 2018). Jest też delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i członkiem Rady ds. Społecznych i Komisji Nauki Wiary.

Nowy delegat Episkopatu dla Polonii

Polacy są potrzebni jako sól ziemi, światło świata; jako ci, którzy świadectwem swojego życia będą mówić, że ludzkie życie ma sens, jest cenne, wartościowe. W takim świecie zlaicyzowanym, gdy niektórzy ludzie żyją jakby Boga nie było, chrześcijanie, Polacy mają misję – powiedział bp Piotr Turzyński, nowy delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Co nowy delegat KEP chciałby powiedzieć Polonii świata, odtąd swoim nowym „diecezjanom”, których jest ok. 20 mln? „Bardzo proszę, żebyście się za mnie modlili i żebyście byli wierni temu dziedzictwu, które ma na imię Kościół, chrześcijaństwo, i które ma na imię Polska” – poprosił bp Turzyński.

Bp Wiesław Lechowicz – biskupem polowym Wojska Polskiego

Bp Wiesław Lechowicz
– biskupem polowym Wojska Polskiego
Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i wieloletni Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. 

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

bp Wiesław Lechowicz – Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej: urodzony: 22.12.1962, Dąbrowa Tarnowska; święcenia prezbiteratu: 24.05.1987; święcenia biskupie: 16.02.2008.

Bp Wiesław Lechowicz


Wybory 390. Zebrania Plenarnego KEP

Biskup Wiesław Lechowicz, podczas 390 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski,  został wybrany na kolejną (3-cią 5-letnią) kadencję Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Bp Wiesław Lechowicz od 2011 roku pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W swojej działalności podejmuje wiele inicjatyw służących Polonii i Polakom żyjącym poza granicami naszego kraju. Regularnie odwiedza ośrodki polonijne,  utrzymując stały kontakt z Polonią i współpracuje z różnymi organizacjami polonijnymi.

Szczególna jego działalność skierowana jest na młodzież polonijną, rodziny i małżeństwa żyjące na emigracji. Jest inicjatorem międzynarodowych Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, które regularnie organizuje we współpracy z innymi organizacjami .

List bpa Wiesława Lechowicza

Kochani Młodzi Przyjaciele!

Z radością chcę Was poinformować, że po wakacyjnej przerwie (mam nadzieję, że dobrze wykorzystaliście czas wakacji) wracamy do spotkań w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej online! Najbliższa edycja KMP odbędzie się w dniu 16 października w godzinach od 15:00 do 19:00 (czasu polskiego). Spotkanie to przebiegać będzie pod hasłem „Być patriotą”.

W ten sposób nawiążemy do cyklu KMP on-line, rozpoczętego w sierpniu 2020 roku. Jak pamiętacie, mieliśmy zamiar spotkać się w Krakowie na Kongresie Młodzieży Polonijnej, ale pandemia wirusa nam na to nie pozwoliła. Od tamtej pory zaczęliśmy spotykać się co dwa miesiące w przestrzeni wirtualnej. Pierwsze spotkanie nosiło tytuł „Nie bójcie się być świętymi”. Ponieważ świętość sprowadza się do miłości, dlatego kolejne edycje KMP on-line były dedykowane miłości: samego siebie, w rodzinie, w społeczeństwie, w relacjach międzyosobowych. Przedmiotem ostatniego spotkania w czerwcu były kwestie dotyczące tożsamości płciowej i seksualnej.

Jednym z imion miłości jest patriotyzm. Temat związany z miłością Ojczyzny wydaje się być zawsze aktualny, zwłaszcza dla żyjących poza granicami ojczystego kraju. Czy można być patriotą na emigracji? Jeśli tak, to co to znaczy być patriotą na obczyźnie? W jaki sposób możemy okazywać miłość wobec Polski żyjąc poza jej granicami? Czy patriotyzm nie prowadzi do nacjonalizmu i nie generuje podziałów społecznych? Jak dbać o zachowanie tożsamości narodowej? Jak godzić miłość do Polski z miłością do kraju obecnego zamieszkania? Czy w ogóle w świecie globalnym jest miejsce na patriotyzm?

Jestem przekonany, że na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas KMP. Zatem zarezerwujcie sobie termin 16 października (to kolejna rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża). Będzie to czas nie tylko refleksji i dyskusji, ale i świadectwa (prezentacje z konkursu patriotycznego), śpiewu pieśni patriotycznych (pamiętacie piosenki z Powstania Warszawskiego, śpiewane wspólnie podczas KMP w Warszawie?) i modlitwy za Polskę – Ojczyznę naszą.

Do zobaczenia

Bp Wiesław Lechowicz

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

ZAPROSZENIE NA  KONKURS “BYĆ PATRIOTĄ NA EMIGRACJI”

Więcej informacji na temat Konkursu..

Polonia Online