Lublin. Ogólnopolskie rekolekcje online przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

“Czas to miłość” to temat przewodni rekolekcji organizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski w dniach 7-9 września. W rekolekcjach można wziąć udział stacjonarnie – nauki będą głoszone w kościele akademickim KUL, ale również online – transmisje na kul.pl, YouTube i Facebooku.

“Zapraszamy do udziału wszystkich, niezależnie od tego czy postać kard. Wyszyńskiego jest im bliska, czy odległa, czy są dziś silnie związani z Kościołem, czy też czują, że są na jego obrzeżach, wierzących i wątpiących! Rekolekcje będą miały formułę stacjonarną, ale każde spotkanie będzie transmitowane online. W programie Eucharystia, nauka rekolekcyjna, muzyka uwielbienia i świadectwa – osobiste refleksje związane z postacią i nauczaniem kard. Wyszyńskiego” – zapraszają organizatorzy.

Konferencje rekolekcyjne wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, a oprawę muzyczną zapewnią zespoły Siewcy Lednicy i Boże Stopy.

Program rekolekcji:

7 września

19.00 Msza św.
19.45 Konferencja – bp Edward Dajczak
20.30 Modlitwa uwielbienia – Boże Stopy

8 września

19.00 Msza św.
19.45 Konferencja – bp Edward Dajczak
20.30 Modlitwa uwielbienia – Porozumienie

9 września

19.00 Msza św.
19.45 Konferencja – bp Edward Dajczak
20.30 Modlitwa uwielbienia – Siewcy Lednicy

Beatyfikacja Stefana kard. Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

“To patronowie na obecne czasy, trudne pod wieloma względami”. Kard. Nycz przewodniczył Mszy o owoce beatyfikacji

Księża wyświęceni przez kard. Stefana Wyszyńskiego odprawili wspólnie w sobotę 28 sierpnia Mszę o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. “Miłość Boga i bliźniego to ważny wątek nauczania kard. Wyszyńskiego. Miłość konkretna, aż do miłości nieprzyjaciół” – mówił metropolita warszawski.

W homilii kard. Nycz przypomniał, że przez wiele lat wierni modlili się w Archikatedrze Warszawskiej o beatyfikację kard. Wyszyńskiego, w ostatnich miesiącach o jej obfite owoce. – A dzisiaj jesteśmy tutaj niejako w wigilię beatyfikacji, aby dziękować Bogu za wielki dar dla polskiego Kościoła – dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia – mówił metropolita warszawski.

– Dzisiejsze czytania każą nam spojrzeć na życie prymasa Wyszyńskiego w perspektywie Słowa Bożego. Św. Paweł w liście przypomina nam co jest ważnym warunkiem drogi do świętości – to cnota miłości Boga i ludzi, co często przypominał kard. Wyszyński. To ważny wątek jego życia i nauczania – miłość Boga i bliźniego, konkretna, aż do miłości nieprzyjaciół. Prymas mówił konkretnie o miłości i takiej nauczał – podkreślił kard. Nycz.

W latach 70. prymas Wyszyński napisał ABC Krucjaty Miłości, które można określić “najwyraźniejszym przykładem miłości Boga i bliźniego”. – To zasada życia, która odnosiła się do przykazania miłości nie w teorii, ale w konkrecie ludzkiego życia – tłumaczył.

Zuzela, Włocławek, Laski. Miejsca, które ukształtowały kard. Wyszyńskiego

Jak podkreślił, kard. Wyszyński został obdarzony wieloma talentami, które całe życie rozwijał i wykorzystywał. – To była jego droga do świętości, uczył jak tą drogą iść – mówił kard. Nycz i przypomniał miejsca, które ukształtowały Prymasa Tysiąclecia do pełnienia ważnych funkcji i zadań. To Zuzela, gdzie się urodził i wychowywał, Włocławek, w którym ukończył szkołę średnią i wstąpił do seminarium oraz podwarszawskie Laski – to tam w 1926 roku po raz pierwszy spotkał matkę Czacką, a później w czasie wojny pełnił posługę kapelana sióstr i Powstania Warszawskiego.

– W taki sposób został ukształtowany do zadań, które miał mu powierzyć Kościół w 1946 roku, kiedy kard. Hlond mianował go biskupem lubelskim. To było również przygotowanie do wielkiej misji bycia prymasem i pełnienia funkcji arcybiskupa dwóch ważnych diecezji – mówił kard. Nycz.

Do dziś żyje kilkuset księży wyświęconych przez kard. Wyszyńskiego

Jako biskup, kard. Wyszyński wyświęcił wielu nowych kapłanów. – Do dzisiaj w archidiecezji warszawskiej żyje 170 księży wyświęconych przez prymasa Wyszyńskiego. Pewnie drugie tyle żyje w Łowiczu i na Pradze, które kiedyś należały do archidiecezji warszawskiej. Do wyświęconych przez niego należą również księża gnieźnieńscy. To co najmniej pół tysiąca księży, którzy są świadkami kwalifikowanymi życia i świętości kard. Wyszyńskiego. To świadkowie, którzy słuchali i widzieli prymasa Wyszyńskiego i mogą powiedzieć najwięcej i zaświadczyć, czego dowiedzieli się od błogosławionego konsekratora – mówił kard. Nycz.

Jak przypomniał, podczas święceń kard. Wyszyński powtarzał kolejnym rocznikom następujące słowa: “służcie Panu z miłością, jesteście obdarzeni wielką władzą, którą możecie sprawować przez miłość”. – W liście do kapłanów, który napisał w czasie uwięzienia, podkreślał: kapłan ma swoją moc i siłę zawsze z Trójcą Świętą, zawsze z Kościołem i zawsze z biskupem – przypomniał metropolita warszawski.

“Każdy z nas, leżąc na posadzce, lękał się”

Po swoich święceniach, które otrzymał 3 sierpnia 1924 roku, kard. Wyszyński wspominał: “Podczas Litanii do Wszystkich Świętych, spoczywając na posadzce, lękałem się chwili, gdy trzeba będzie wstać. Czy zdołam utrzymać się na nogach? Taki był stan mojego zdrowia”.

– Myślę, że do tego kard. Wojtyła, już jako papież dodałby: wstańcie i chodźmy. Nie lękaj się. Wstań i idź do swoich zadań. Każdy z nas przez podobieństwo i analogię może powiedzieć, że kiedy leżeliśmy na posadzce, to lękaliśmy się. Może powody były inne: lękaliśmy się czy podołam, co mnie czeka, czy jestem godny, czy nie zawiodę. Ale Pan mówi: nie lękaj się, bo ta wielka moc chrystusowego kapłaństwa pochodzi od Boga, a twoim zadaniem jest owocna współpraca z łaską Boga – mówił.

Metropolita warszawski podkreślił, że kard. Wyszyński miał w sobie wiele pokory. – Trzy miesiące przed śmiercią potrafił powiedzieć: “Jest dzień którego wstydzę się do dzisiaj. Ten dzień to 25 marca, kiedy kard. Hlond obwieścił, że zostaję biskupem w Lublinie. Poprosiłem wtedy o kilka dni do namysłu. Wydawało mi się, że o mnie chodzi, o moje zdolności, talenty. Zachowałem się inaczej niż Matka Boża, której Zwiastowanie obchodzone jest 25 marca, a która od razu powiedziała swoje fiat Bogu” – przywołał słowa prymasa Wyszyńskiego.

– Kard. Wyszyński i matka Czacka to patronowie na miarę obecnych czasów, trudnych pod wieloma względami. Prośmy, abyśmy sami przynosili owoce rozwijanych talentów, ale również owoce beatyfikacji – zakończył kard. Nycz.

W sobotę beatyfikacja założyciela salwatorianów

Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu Franciszkowi Marii od Krzyża Jordanowi przysługiwał odtąd tytuł Błogosławionego – na to zdanie czeka cała Rodzina Salwatoriańska. Już w najbliższą sobotę 15 maja o. Franciszek Jordan zostanie wyniesiony na ołtarze w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie. Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Angelo De Donatis, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej.

Ceremonia beatyfikacyjna z udziałem wszystkich gałęzi Rodziny Salwatoriańskiej odbędzie się w ramach Mszy Świętej. Eucharystię poprzedzi nabożeństwo z wykorzystaniem tekstów autorstwa o. Jordana. Założyciel salwatorianów i salwatorianek większość życia spędził w Rzymie, tam powołał do istnienia swoje dzieło apostolskie i tam rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, dlatego miejsce beatyfikacji (Bazylika św. Jana na Lateranie) nie jest przypadkowe.

– To dla nas, salwatorianów, duże przeżycie i historyczny moment. Proces beatyfikacyjny toczył się od 1942 roku, dlatego wszyscy czekamy niecierpliwie na dzień beatyfikacji. Gośćmi honorowymi ceremonii będzie rodzina z Brazylii, w której wydarzył się cud za wstawiennictwem o. Jordana – mówi ks. Adam Teneta, wikariusz generalny i postulator procesu beatyfikacyjnego.

Jak dodaje, o. Franciszek Jordan pragnął, aby wszyscy ludzie poznali Chrystusa Zbawiciela, aby każdy czuł się zaproszony do bycia blisko Jezusa, do osobistego spotkania z nim. Było to w czasach słabnącej wiary, w epoce KulturKampfu. Jego nauczanie i działania mogą być wzorem dla współczesnego Kościoła. O. Jordan pokazuje, że każdy człowiek bez względu na swoją sytuację i stopień religijności ma zaproszenie od Pana Boga.

Wartości i podejście do życia o. Jordana wynikały z jego bliskiego kontaktu z Bogiem, a to rodziło u niego zaufanie, że wbrew problemom, z Bożą pomocą poradzi sobie w każdej sytuacji.

Transmisja ceremonii beatyfikacyjnej będzie dostępna 15 maja o 10:30 na YouTube oraz w telewizjach: EWTN Polska (z polskim komentarzem), Telewizja TRWAM, Telewizja TELEPACE, Polsat Cyfrowy – kanał 457, Cyfra+ – kanał 305

Franciszek przypomniał Polakom o 40 rocznicy zamachu na Jana Pawła II

O 40 rocznicy zamachu na życie św. Jana Pawła II oraz ocaleniu go przez Matkę Bożą Fatimską przypomniał Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Była ona transmitowana przez media watykańskie z dziedzińca św. Damazego Pałacu Apostolskiego, gdzie po raz pierwszy od 28 października ubiegłego roku audiencja odbyła się z udziałem wiernych, przestrzegając obowiązujące normy sanitarne.

Oto słowa Ojca Świętego:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Jutro przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Fatimskiej, a także 40. rocznica zamachu na życie św. Jana Pawła II, tutaj nieopodal, na placu. On sam podkreślał z głębokim przekonaniem, że swoje ocalenie zawdzięczał Fatimskiej Pani. To wydarzenie uświadamia nam, że nasze życie i dzieje świata są zawsze w ręku Boga. Zawierzmy Niepokalanemu Sercu Maryi Kościół, samych siebie i cały świat. Prośmy w modlitwie o pokój, o ustanie pandemii, o ducha pokuty i nasze nawrócenie. Z serca wam błogosławię.

Wirtualny koncert patriotyczny z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

.

Patriotyczny koncert wirtualny to sposób na zaakcentowanie ważnego dla Polaków Święta Konstytucji. Pozbawieni możliwości świętowania w tradycyjny sposób, postanowiliśmy znaleźć inne rozwiązanie.

Zapraszamy Państwa na koncert wirtualny z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w wykonaniu młodzieży z miasta i powiatu rypińskiego.

Pomysłodawcą koncertu była Pani Joanna Borowiak – poseł na Sejm RP, koordynatorem Starostwo Powiatowe w Rypinie, a wykonawcami uczniowie szkół miejskich i powiatowych, którzy reprezentowali miasto i każdą z gmin powiatu rypińskiego. Rypiński Dom Kultury włączył się w przedsięwzięcie łącząc w jedną całość nadesłane nagrania. Tak też wspólnymi siłami powstał piękny, patriotyczny koncert pełen wzruszeń i uniesień. Gotowość do współpracy wszystkich jednostek to świadectwo solidarności i wielkiego patriotyzmu.

Pamiętajmy, że „Ojczyzna to nie tylko kraj, w którym mieszkamy, ale kraj którego potrzebujemy i który potrzebuje nas”. Życzymy Państwu miłego odbioru!

———————————————————————————————-
Film powstał w ramach działań statutowych Rypińskiego Domu Kultury, w celach niekomercyjnych i niezarobkowych.